Οι ZARATUS δημιουργήθηκαν από 2 πρωτεργάτες του αρχαίου πνεύματος της Ελληνικής Black Metal σκηνής, με σκοπό να υπηρετήσουν τον παλιό παραδοσιακό Ελληνικό Black Metal ήχο. Ο Stefan Necroabyssous (VARATHRON, KATAVASIA, FUNERAL STORM) και ο Bill El (THOU ART LORD, SOULSKINNER, DIAVOLOS) ενώνουν τις δυνάμεις τους για πρώτη φορά και δημιουργούν ένα mini LP με 4 τραγούδια αγνού Black Metal των 90’s. Το MLP μόλις κυκλοφόρησε από την Hell’s Fire Records.
![](https://thegallery.gr/wp-content/uploads/2019/08/zaratus-cover.jpg)